rasa jusionyte

Labas, aš Rasa.

Šią platformą sukūriau, nes degu noru rašyti ir pasakoti istorijas apie tai, kaip susikurti tokį gyvenimą ir darbą, kurį gyventi gera ir įdomu. Tikiuosi ir Tu čia rasi nors dalelę gėrio sau.

Sveika oda: the basics

Sveika oda: the basics

Mano oda visada buvo graži. Nekentėjau paauglystėje, kaip tik - nieko nedarant gerai atrodžiau. O dabar, kai man 28eri, ir aknės atsiranda, ir pigmentinių dėmių, ir vis randu naujų raukšlių. Aš senstu!

O senti yra gražu. Mano veidas - mano išgyvenimų labirintas. Ten labai daug visko yra, ypač išmoktų pamokų. Jas nešioju lyg priminimus iš kur atėjau ir kokiu žmogumi, dėka tų išgyvenimų, renkuosi būti.

Kai augau, kremo nuo saulės nebuvo. Na, gal buvo parduotuvės lentynoje, bet ne šeimos paplūdimio krepšyje. Mama visad naudojo naktinį ir dieninį kremus, bet tik išvažiavus studijuoti, man jie buvo neįperkami. Kokį nors dieninį dar nusipirkdavau, bet naktinį - nah.

Dabar, kai ūgtelėjau į suaugusią moterį (na, bent jau kūnu, kuris iš manęs garsiai nori vaikų ir kuriam pradeda strigti energijos ir anksti keltis, ir šokt iki ryto, ir darbus nudirbti, ir į pagirias dėmesio nekreipti), pajutau, kad noriu išmokti rūpintis oda. Noriu, kad ji ir po dešimties metų būtų gyvybės pilna, švytėtų gyvenimu taip, kaip pati noriu švytėt. O tai reiškia, kad ne pudras ant jos tepti turiu. Ne dabar ir čia ji turi tobulai atrodyt, o tai ilgas rūpinimosi ir suvokimo, kas jai tinkas procesas. Tikiu, kad ne kremai turi būti pirma priežiūros priemonė, o maistas, gyvenimo būdas ir miegas. Tik va su maistu man nuolat kyla klausimų - kas yra madingi mitai, o kas rimti odos priežiūros reikalai? O pavyzdžiui, kas yra tonikas? Gal jį sugalvojo moterų žurnalai, o gal man jo tikrai reikia?

Vau, kiek klausimų. Pirma skaičiau internete, bet ten - kiek moterų, tiek nuomonių. Prieš kelis mėnesius man parašė Manillos kosmetika ir paklausė, ar noriu išbandyti jų produktus. Jie sureagavo į mano IG įkeltas stories apie tai, kad buvau pas kosmetologę konsultacijos ir ten man paaiškino, kad turiu tobulą odą ir gadinu ją netinkama priežiūra. Paprašiau Rūtos, kuri yra gydytoja ir sukūrė Manillos kosmetiką, kad man padėtų susivokti, kas yra trendai, o kas - rūpestis oda. Tikiuosi jums irgi kyla šitų klausimų, nes mano net naivoki, bet aš noriu žinoti!

Pienas gi yra šių dienų siaubas! Pavyzdžiui, jei mane beria (vis išmeta baltais spuogeliais), ar kaltas karvės pienas? Jau kuris laikas atsisakau pieno, bet viena - jo nepilti į kavą, kita niekada nevalgyti sūrio, sūrelių ar šaltibarščių? Beje, girdėjau, kad šaltibarščiai yra blogis, nes tai kefyras (pieno produktas), bet juk kefyras pilnas probiotikų, kurie yra gėris mūsų žarnynui! Ir kaip su jogurtu?

Dabar statistiškai labai daugėja moterų (jau ne paauglių, o pakankamai brandžių moterų) aknės, todėl yra prielaida, kad dėl to gali būti kalti pieno produktai. Bet karvės pienas nebūtinai bus šios būklės kaltininkas, lygiai taip pat sakoma, kad ir cukrus, miltiniai patiekalai stipriai lemia spuogavimąsi. Apskritai pienas ir jo produktai nėra blogai ir juolab tai nėra įrodyta mokslu, o labiau yra prielaidos. Pieno produktai turi pakankamai daug maistingų medžiagų, baltymų, ypač naudingi lietuviškam žarnynui kiek rūgtelėję produktai kaip kefyras, jogurtai, pasukos dėl juose esančių natūralių probiotikų. Tačiau visada yra išimčių ir apskritai - mes visi labai skirtingi. Man asmeniškai puikiai tinka karvės pienas - aš jį gerai virškinu ir man jokių spuogelių nuo jo neatsiranda. Tačiau varškės vartot negaliu - nuo jos man didėja skrandžio rūgštingumas ir atsiranda rėmuo. Reikia eksperimentuoti ir pažinti save, atrasti sau tinkamus ir mažiau tinkamus produktus!

Svarbu žiūrėt ne tik ko atsisakai, bet ir ką vartoji - skaidulos, vanduo, gerieji angliavandeniai. Gal atsisakius gyvūninės kilmės pieno labai suintensyvėjo sojos ar riešutų pieno vartojimas? Gal vartojami papildomi preparatai? Gal vertėtų pasitikrinti moteriškąją endokrininę sistemą..?

- Cukrus. Ką jis daro? O kaip su kava?

Cukrus atsideda audiniuose, ir esant tam tikriems pokyčiams arba dideliam jo kiekiui gali aktyvinti į insuliną panašų augimo faktorių ir jeigu odos apsauginiai barjerai silpnesni, gali lemti riebalinių liaukų didėjimą, tai reiškia daugiau riebalavimosi ir sebumo išsiskyrimo ir didesnį porų kimšimąsi. Kava varo skysčius iš organizmo, o skysčių trūkumas irgi lemia odos dehidratciją ir suintensyvėjusią riebalų sekreciją, dėl ko vėliau kyla spuogeliai. 


- Ar blogai yra naudoti pudrą? Būna, išvarginu su ja odą, užsisuka toks ratas, kad be pagrindo ji nebeatrodo gerai tiki atsibudus, o šalia matau merginas, kurių odos švyti ir jos visai be makiažo. Ar taip yra, nes jos odai leidžia kvėpuoti? 


Su pudra yra taip - ji yra ne mažesnė priklausomybė nei Facebookas ar cigaretės :) Pasitepus veidą pudra ar makiažo pagrindu, mes užmaskuojame odos spalvos netolygumus, reljefo skirtumus, odai suteikiame gyvą atspalvį, skaistumą, švytėjimą - visą ta pudra padaro pigmentų dėka. Akis pripranta visada atrodyti „gražiai" ir kai nustojame ją naudoti kasdien, sunku vėl prisitaikyti prie natūralios odos išvaizdos ir spalvos. Tačiau yra ir kita medalio pusė. Pagaminti natūralią pudrą visai be odą varginančių medžiagų, tokių kaip etilo alkoholis, silikonai, agresyvūs konservantai ar džiovinantys pigmentai yra labai sudėtinga, nes šios medžiagos gaminiui suteikia puikią tekstūrą, konsistenciją, išvaizdą, malonų tepimo pojūtį. Tačiau kaip ir minėjau, jos turi savo „kainą" - oda yra sausinama, kemšamos poros, ko pasekoje oda mažiau kvėpuoja, „verda" savo apykaitos sultyse, neišsivalo, atsiranda komedonai, kyla spuogeliai, ne taip gerai pasisavina naudingąsias kitų kosmetikos produktų medžiagas ir ko viso rezultatas yra pavargusi, „nustekenta" ir praradusi gyvybingumą oda.


- Visos žinomos youtuberės yra pasakiusiuos: svarbu nusivalyti makiažą. Viena, rankomis greitai perbraukti per veidą delnuose turint šiek tiek putų. Kita, ją kažkaip valyti, kad tikrai viskas nusiplautų - ir miesto dulkės, ir makiažas. 


Kiekviena renkamės sau mėgstamą būdą nusivalyti makiažą ir odos nešvarumus - kas naudoja micelinį vandenį, kas - valymo ar prausimosi pienelį, kas - kempinėlę, prausimosi putas ar gelį... Vis tik pats teisingiausias ir „švariausias" būdas yra iš pradžių nuvalyti makiažą specialia makiažo valymo priemone (miceliniu vandeniu, pieneliu ar kt.), o tada odą prausti prausimosi putomis arba prausimosi geliu - priemone, kurios sudėtyje yra aktyvių paviršiaus medžiagų - vadinamųjų surfaktantų, lietuviškai tariant - putoklių. Šios medžiagos ypatingos tuo, kad savo molekulėse turi du polius, kurių dėka sugeba ištirpdyt riebalus vandenyje. O makiažas ir odos nešvarumai yra ne kas kita, kaip riebalinės kilmės medžiagos, dargi susimaišiusios su dienos tarša, dulkėmis, prakaitu. Todėl makiažo ir dienos nešvarumų nuvalymas ir nuprausimas vandeniu su prausimosi medžiagomis yra labai svarbus norint turėti gražią odą. Jei yra poreikis (naudojama labai daug makiažo), prausimą vandeniu ir priemone su putokliu galima kartoti 2-3 kartus. Tai tikrai yra svarbiausias ir pirminis žingsnis tobulos odos link. Nes kol oda nebus švari, jokios kosmetikos priemonės, net ir pačios brangiausios, nepadės. Dar vienas labai svarbus dalykas - veidą labai svarbu prausti ir ryte, atsikėlus, nes per naktį kai mes miegame oda intensyviai dirba, valosi, prakaituoja, išskirinėja odos riebalus ir medžiagos apykaitos produktus - sebumą, o kur dar kambario dulkės ir pagalvės užvalkalo mikroatplaišos, kurios prilimpa prie šio nuostabaus „kokteilio"... Tačiau šiuo atveju užtenka tik prausimosi putų ar gelio ir prausimo vandeniu. Makiažo nakčiai nesitepame, todėl specialių makiažo valiklių nereikia.

- Ar veido valymai kas porą mėnesių turi naudos? Apskritai, apsilankymai pas kosmetologę yra labai brangu, bet ten ir kaukių uždeda ir pavalo… Ar tai mada, ar dalykas, kurį reikia daryti, kad po 10 metų oda būtų vis dar sveika? Pagalvojus, pas kirpėją einu kas kelis mėnesius! 

Atsakymas toks - iš principo profesionalūs ir reguliarūs veido valymai yra labai veiksmingos procedūros, sutvarkančios daugelį odos problemų - dehidrataciją, hiperpigmentaciją, spuogelius, aknę, padeda sulėtinti senėjimo procesus, primažinti smulkias raukšleles. Tačiau, tą turi atlikti savo srities specialistas. Aš gyvenime turiu labai daug įvairios patirties - daug ko išmokė medicinos studijos, dar daugiau - eksperimentai su nekokybiška kosmetika ir nekompetetingi „specialistai". Šiuo metu dalyvauju naujai iškeptų kosmetologių mokslinių darbų gynimuose, esu komisijos pirmininkė, tad tikrai matau, kad toli gražu ne visos naujai „iškeptos" kosmetologės gaudosi apie tai, ką darys išėjusios už mokslo įstaigos durų. Dažna padaro papraščiausią veido valymo procedūrą su lengvu masažu, uždeda kaukę ir palieka jus gulėti. Taip neturi būti - kosmetologė visą tą valandą už kurią jai mokate nemažą sumą pinigų turi su jumis dirbti - masažuoti (jei ne veidą, tai dekolte, rankas), drėkinti, dirbti su aparatais. Tad patarimas čia vienintelis - eikite, klausinėkite rekomendacijų, domėkitės pačios ir susiraskite labai gerą specialistę. Taip, šiais laikais veido valymų procedūrų kainos išties didelės, tačiau skiriant tam laiko ir pinigų užtenka pas kosmetologę nueiti kas 2 mėnesius ar dar rečiau - atradusios savo mėgstamą ir kokybišką kosmetiką lengvesnes veido valymo ir drėkinimo procedūras galite pačios atlikti namuose. „Manilla" gamina būtent tokias priemones, kaip patys sakome: „tarp kasdienės rutinos ir profesionalios odos priežiūros".

- O kaip nepasimesti tarp tonikų, serumų ir kremų ir žinoti, kas tikrai tinka ir ko reikia?

Pirmiausiai reikia išsigryninti su savimi, kokia linkme norite sukti: renkatės sintetinę kosmetiką, t.y. greitą, bet ilgalaikėje perspektyvoje galintį pakenkti būdą, ar natūralią - veikiančią kiek lėčiau, bet labai efektyviai ir per ilgesnį laiko tarpą. Tuomet reikia pasidomėti gamintojo filosofija - ar jo tikslas tik "„iškišti" jums produktą, ar gamintojas nori turėti ilgalaikį lojalų klientą ir su juo bendrauja, bendradarbiauja, sprendžia iškilusius neaiškumus. Tada sukontaktuoti internetinėje erdvėje, arba konsultuotis gyvai parduotuvėje ir taip bus parinkti tinkamiausi jūsų odai produktai. Iš principo kiekvienas gamintojas turi savo produktų „seką", tačiau visada matysite šiuos žingsnius - veido nuvalymas nuo nešvarumų ir makiažo, veido prausimas, tonizavimas toniku, drėkinimas specialiais serumais ir kremais ar emulsijomis, apsauga nuo saulės, SPA namie (šveitimas, kaukės). Kiekvieno oda ir jos ypatybės yra visiškai skirtingos ir individualios, todėl žinoti, kas tiks būtent jums aš negaliu, nėra universalios priemonės. Norint turėti sveiką ir gražią odą, kaip ir apie kiekvieną dalyką pasaulyje, reikia turėti žinių ir profesionalą, kuriuo pasitikėsite, su kuriuo galėsite pasitarti ir kuris parinks jums reikalingiausias kosmetikos priemones.

- Na, turbūt nereikia klausti, bet neišmiegotos naktys ir nemokėjimas pailsėti matysis ant odos? Manau, mano karta kenčia nuo nuolatinio streso ir tai matosi mūsų veiduose!

Turbūt kiekviena karta kenčia nuo nuolatinio streso :) tačiau taip, mes ypatingai daug bėgame, lekiame, pamištame pasirūpinti savimi, mylėti save. O juk patys sau turime būti patys brangiausi deimantai! Nes šiame kūne, kuriame gyvenu, gyvensiu dar daugybę metų, todėl man jis - šventovė, numeris 1. Tad mažų mažiausiai, ką privalo padaryti kiekvienas sąmoningas žmogus, suvokiantis ryšį tarp priežasties ir pasekmės - tarp kūno sveikatos ir gražios išvaizdos ir jo ligos - tai gerai išsimiegoti, rytą pradėti nuo stiklinės kambario temperatūros vandens su citrina, 5 minučių pašokinėjimo ar bent pasitampymo, pasirąžymo, pakvėpavimo, kontrastinio dušo, sveikų pusryčių. Jei tai įvykdysite kiekvieną rytą, tai garantuoju, kad jau pagerinsite savo gyvenimo kokybę daugeliu procentų. O jei dar į dienos rutiną įvesite vandens gėrimą (per dieną reikia išgerti 30 gramų vandens vienam kūno kg), judesį (pasivaikščiojimą, pabėgiojimą, sporto salę, jogą, bet ką, kas leis kūnui atjungti protą bent 20 min.), sumažinsite kavos ir žalingų įpročių, sveikiau maitinsitės, tai tikrai galėsite džiaugtis ne tik pagerėjusia savijauta ir sveikata, bet ir skaistesne ir gražesne oda! Kosmetika nėra panacėja - tūkstančius eurų kainuojantys kremai nepadarys stebuklų jei nebus geri pagrindai.

- Atsiminiau dar vieną! Ar spausti spuogą?

Spuogų rekomenduojama nespausti, ypač pirštais, kadangi spaudimo metu traumuojamas didelis plotas audinių apie patį spuogą. Sutraumavus aplinkinius audinius kyla dar didesnė uždegiminė reakcija, nes uždegiminės medžiagos lengviau iš spuogo pernešamos į kitas vietas, ko pasekoje atsiranda didesnė tikimybė spuogams plisti - daugiau ir dažniau kartotis. Jeigu yra nenuvaldomas noras išspausti spuogą - labai svarbu odą gerai dezinfekuoti ir naudoti kosmetinę kilpelę, kuri aplikuoja spaudimą tik į spuogą ir šiek tiek mažiau sukelia aplinkinių audinių traumavimo. Šiuo metodu naudojasi ir kosmetologai atlikdami veido valymus. Po tokios procedūros odą reikia pakartotinai dezinfekuoti ir patepti raminamosiomis priemonėmis, dezinfekuoti tą vietą kas kelias valandas dar bent parą.

JĖGA. Man labai patinka, ką Rūta sakė: svarbu, kaip pradedame dieną. Stiklinė vandens, maža mankšta, sveiki pusryčiai - juk tai kelias į gyvybingumą, o oda bus viso ko veidrodis. Jei jūs pačios (ar patys!) turite klausimų, gydytoją Rūtą Merkytę galite rasti čia, o Manilla - čia.

Nuotrauka: Deimantė Rudžinskaitė 

Kaip rasti meilę?

Kaip rasti meilę?

Kodėl nei mokykloje, nei vėliau gyvenime nereikia stengtis dėl dešimtukų?

Kodėl nei mokykloje, nei vėliau gyvenime nereikia stengtis dėl dešimtukų?